İzmirliler bedenleri ile 'Durduracağız' yazdı

İzmirliler, asbest ve tehlikeli atık yüklü Nae Sao Paulo uçak geminin Aliağa’da sökülmesini protesto etti.

İzmirliler bedenleri ile 'Durduracağız' yazdı

İZMİR - İzmir'de Ölüm Gemisini Durduracağız Platformu, Brezilya donanmasına ait asbest ve tehlikeli atık yüklü Nae Sao Paulo isimli geminin Aliağa’da sökülmesini protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen açıklamada, İzmirliler bedenleri ile “Durduracağız” yazarak, sık sık “Zehirli gemiyi durduracağız” ve “Aliağa dünyanın çöplüğü değil” sloganları attı. Eyleme çevrede bulunanlar da alkış ve sloganlarla destek verdi.

Platform adına açıklama yapan Deniz Bakır, gemi sökülürse gemi söküm işçileri ve tüm "Ege halkı"nın zehirleneceğini ve geri dönüşü olmayan bir doğa tahribatına yol açacağını söyledi.

'HALK GÖZ GÖRE GÖRE KANSERE İTİLİYOR'

SÖK Denizcilik firmasının aldığı bu geminin sökümüyle insanların, göz göre göre kanserin kucağına itildiğini vurgulayan Bakır, “Gemi söküm patronları, yıllık ortalama 200 milyon dolarlık kazanç sağlıyor. Bu kârdan halkın payına sadece kanser ve ölüm düşüyor! Gemi söküm tesisinin yarattığı kirlilikten sadece çalışan işçiler değil, bütün İzmir halkı etkileniyor. İzmir’in havasının en kirli olduğu Aliağa’da kronik akciğer hastalıklarının oranı gün geçtikçe yükseliyor. Geminin sökülmesiyle aynı tehlike bütün İzmir halkı için geçerli olacak” dedi.

'ZEHİRLİ GEMİYİ DURDURALIM'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve patronların geminin barındırdığı zehirli atık miktarı hakkında aslı olmayan veriler açıkladığına dikkat çeken Bakır, yaratacağı tahribatın boyutunun Avrupa çapında faaliyet yürüten birçok işçi sağlığı derneği ve ekoloji örgütü tarafından belgelerle açıklandığını dile getirdi.

Bu kararı alanların insanların canıyla oynadığını söyleyen Bakır, son olarak şunları kaydetti;

“Sao Paulo gemisi ne Aliağa’da ne de dünyanın herhangi bir yerinde sökülmemelidir. Bizler 'Yaşamak istiyoruz, kanser olmak istemiyoruz, havamızın suyumuzun kirlenmesini istemiyoruz!' diyerek yola çıktık. Şimdi bunun için hep birlikte sesimizi yükseltme zamanı. Bu ölüm taşıyan gemiyi durdurmak için senin de yapabileceğin bir şey var! Bütün İzmir halkını güç vermeye, yaşam hakkımıza da, doğamızı da birlikte savunmaya davet ediyoruz. Zehirli Sao Paulo gemisini durduralım”