Trabzonspor tarihi fırsatı kaçırdı!

UEFA Şampiyonlar Ligi Play-Off'unda 2-1'in rövanşında taraftarı önünde Kopenhag'la golsüz berabere kalan Trabzonspor , Kupa 1'e havlu attı.

Trabzonspor tarihi fırsatı kaçırdı!


AKYAZI - 25 yıl sonra ilk kez Şampiyonlar Ligi'nde yokuz! 10 yıl aradan sonra Devler Ligi'ne kalmak isteyen Trabzonspor, Abdullah Avcı yönetiminde Kopenhag karşısında tarihi fırsatı kaçırdı. Avcı, maçın ardından, "Hiç pozisyon vermedik, her şeyi denedik. Avrupa Ligi'nde yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Trabzonspor'un, Kopenhag'a diş geçiremeyişi sonrasında UEFA Şampiyonlar Ligi'ne havlu attık. Böylece 1996-1997 sezonundan sonra ilk kez Devler Ligi'nde bir Türk takımı yer alamayacak. Gelecek senelerde ise işimiz çok daha zor.
Türk futbolu çöküyor... UEFA Şampiyonlar Ligi Play-Off'unda 2-1'in rövanşında taraftarı önünde Kopenhag'la golsüz berabere kalan Trabzonspor , Kupa 1'e havlu attı. Böylece finalinin İstanbul'da Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacağı Şampiyonlar Ligi finalinde temsilcimiz kalmadı!

Üçüncü kez başımıza geldi!

Zaman zaman iki takımla katıldığımız Devler Ligi gruplarında 1996-1997 sezonundan bu yana yani tam 25 yıl sonra ilk kez bir kulübümüz boy gösteremeyecek. Öte yandan 1992-1993 sezonundan bu yana düzenlenen Şampiyonlar Ligi’nde üçüncü kez hiçbir Türk takımı gruplarda mücadele edemeyecek. Daha önce 92-93 ve 95-96 sezonlarında bu durumu yaşamıştık.

Şampiyonlar Ligi Play-Off turunda 2-1'in rövanşında Trabzonspor , Kopenhag karşısına mutlak zafer için çıktı. Golsüz sona eren mücadelenin ardından Karadeniz ekibi, Devler Ligi'ne veda etti. 10 yıllık hasretini sonlandıramayan Trabzonspor, ayrıca önemli bir geliri de kaybetti. BordoMavililer, gruplara kalma, yayın ve kat sayı geliriyle birlikte 362 milyon TL'ye yakın bir rakamı kazanma şansını yitirdi. Fırtına, şimdi ise yolunaUEFA Avrupa Ligi gruplarından devam edecek. Trabzon'un hocası Abdullah Avcı ise maçın ardından şunları söyledi:"Bu seviyeler, kolay seviyeler değil. Bütün oyuncu grubu plana sadık kaldı. Genel olarak yapacaklarının maksimalini yaptılar. Rakibe hiç pozisyon vermedik.Her şeyi denediler. Zaman geçtikçe fiziksel yorgunluk oldu."

'Hoşgörü istiyorum'

"Çok istedik.Her şeyi denedik. Yapacak bir şey yok. Futbolda bunlar var. Oyundan memnunum. Oyuncuları tebrik ediyorum. Bu seviye kolay değil. Avrupa Ligi'nde yolumuza devam edeceğiz. O seviye de farklı bir seviye. Oyuncularımı tebrik ettim.Çok fiziksel efor sarf ettik. Toparlanmak kolay olmayacak. Bu takım, Trabzon şehrinin takımı. Biraz daha hoşgörü istiyorum. Onlara yardımcı olsunlar. 4 gün sonra, büyük bir takımla, Galatasaray 'la oynayacağız. Dünyanın sonu değil."

Rakiplerimize yaklaşacaktık

Trabzonspor, Kopenhag'ı devirip, adını Şampiyonlar Ligi gruplarına yazdırsaydı ülke puanına 1000puanlık katkı yapacaktı. Bordo-Mavililer, galibiyetten dolayı 200puan, Devler Ligi'nde gruplara kalma bonusu olarak da800puanı Türkiye'ye kazandıracaktı,fakat olmadı. Türkiye, bu maç öncesinde UEFA Ülke Katsayı Sıralaması'nda 22.200puanla 21. sırada yer alırken, rakiplerine yaklaşma şansını da yitirmiş oldu. Yani Trabzonspor'un dün akşam yaşadığı kaybın ardından Danimarka ve Hırvatistan'la aramızdakifarkı azaltıp, İsrail'i geçme şansını kaybetmiş olduk.

26 yıl sonra Türkiye yok!

Trabzonspor'un, Devler Ligi'ne kalamamasının ardından ilginç bir istatistik ortaya çıktı. 1995-1996 sezonundan bu yana Şampiyonlar Ligi'nde gruplara en az bir takım gönderen Türkiye, tam 26 yıl sonra Kupa 1'de olmayacak.